Translate

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Wielka kariera syropu glukozowo - fruktozowego

Zwany także wysokofruktozowym syropem kukurydzianym (HFCS), który nie jest naturalnie występującym cukrem. Jego kariera wiąże się ze zmianą polityki rolnej w USA, gdzie zaczęły powstawać ogromne plantacje kukurydzy (w szczególności GMO) a wysokie ceny cukru sprawiły, że przemysł wprowadził syrop.
Aktualnie ponad połowa „słodyczy” w amerykańskiej żywności pochodzi z kukurydzy. Jest to bardzo tani surowiec, więc stosuje się go wszędzie. Ma bardzo wiele korzystnych cech technologicznych (niestety..). Płynna postać syropu ułatwia jego dawkowanie, jako substancji słodzącej bez potrzeby uprzedniego rozpuszczania, bardzo niska lepkość, pomimo wysokiego stężenia suchej substancji ułatwia jego rozlewanie, transport, a zwłaszcza dozowanie, w odróżnieniu od innych klasycznych środków słodzących. Syrop glukozowo - fruktozowy nie ulega krystalizacji i zapobiega krystalizacji sacharozy (cukru).
Dzięki temu różnorodne produkty są trwałe, tanie i powszechnie dostępne. Dlatego też, stosowana jest powszechnie w przemyśle spożywczym do wyrobu: pieczywa, soków
i napojów, lodów, słodyczy, napojów w proszku i bezalkoholowych, mieszanin budyniowych oraz przetworów owocowych.

W ludzkim organizmie syrop zachowuje się zupełnie inaczej niż cukier. Fruktoza zakłóca pracę wątroby, przestawia metabolizm na produkowanie tłuszczu ze wszystkiego, co się je oraz blokuje hormon zwany leptyną, który informuje mózg o tym, że człowiek jest najedzony. W konsekwencji czujesz się ciągle głodny i coraz więcej jesz, a twoja przemiana materii jest przestawiona na produkowanie tłuszczu, więc tyjesz i tyjesz coraz bardziej.
Eliminacja fruktozy z diety jest niemożliwa, albowiem jest ona obecna we wszystkich owocach i miodzie, które na pewno zdrowiu nie szkodzą. Również produkty słodzone syropem fruktozowo - glukozowym, konsumowane niezbyt często nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jednakże regularna ich konsumpcja prowadzi do zwiększenia apetytu, insulinooporności, cukrzycy, hipercholesterolemii i nadciśnienia tętniczego.

Już jedna porcja produktu słodzonego syropem zaspokaja całodobowe zapotrzebowanie na cukry proste (np. puszka Fanty, duży jogurt owocowy). A przecież w diecie obecne są także inne węglowodany: z pieczywa, ziemniaków, kasz, owoców, warzyw, ale także z żywności tzw. wygodnej.

W tym roku w USA publicznie ogłoszono, że najprawdopodobniejszą przyczyną otyłości jest syrop glukozowo – fruktozowy.

W jaki sposób unikać HFCS?

·       Czytaj etykiety! Jeśli jest duża zawartość syropu będzie on wymieniony na początku składu.
·         Wybieraj 100% soki owocowe niż napoje owocowe.
·         Wybieraj zwykłe mleko czy jogurty niż smakowe.
·         Unikaj konserw owocowych w syropie, jedz świeże owoce w miarę możliwości.
·         Unikaj wysoko przetworzonej żywności, wybieraj całe, świeże produkty.

                   Przedstawiam Wam krótki filmik wyemitowany w tym roku w TVN



Literatura:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz