Translate

wtorek, 20 sierpnia 2013

Biała Śmierć


Część 1   - Cukier

 
Minęły już czasy, w których większość dietetyków i lekarzy podpisałaby się ochoczo pod słynnym sloganem reklamowym Melchiora Wańkowicza: „cukier krzepi”.
Wszędzie mówi się o tym, że powinniśmy ograniczać cukier, ale czy tak naprawdę wiesz dlaczego? Najbardziej powszechny powód jest taki, cukier wnosi do naszej diety „puste kalorie”. Jednak naukowcy powiązali cukier z około 60 dolegliwościami..

Gdyby wszyscy zdawali sobie sprawę z zagrożeń związanych z cukrem usunięto by go z dozwolonych dodatków do żywności. Rafinowany cukier jest pozbawiony wartości odżywczych. Ważne substancje takie ja chrom, mangan, kobalt, cynk są usuwane podczas rafinowania, a nasze ciała muszą wykorzystywać własne zapasy minerałów, żeby go strawić.

Błędne koło
Zjadając potrawy bogate w cukry proste w naszym organizmie szybko podnosi się poziom glukozy. W konsekwencji trzustka wydziela insulinę – hormon odpowiedzialny za wyrównywanie poziomu cukru we krwi. Ludzkie ciało nie zostało stworzone do przetwarzania dużych ilości węglowodanów prostych, dlatego też trzustka zaczyna wytężać swoje siły. W odpowiedzi na nadmiar cukru w krwiobiegu produkuje tak dużo insuliny że poziom glukozy za bardzo się obniża. Rezultatem jest gwałtowny skok poziomu energii, po którym następuje równie gwałtowny jej spadek. I znowu odczuwamy głód słodkiego i koło się zamyka. Dodatkowo insulina sprawia, że cukier usuwany z krwiobiegu przechowywany jest w postaci tłuszczu.

A więc błędem jest zjadanie na pierwszy głód batonika (jak podają niektóre reklamy), ponieważ wywołamy z czasem jeszcze większy głód..

Aspekt zdrowotny
Wielu naukowców obwinia cukier oraz przetworzone węglowodany za choroby układu krążenia (nadmiar produkowanej insuliny podnosi poziom trójglicerydów). Nowotwory w szczególności rak piersi u kobiet. Komórki rakowe uwielbiają cukier (polecam książkę „Antyrak”). Oczywiście cukrzyca dorosłych tzw. II typu. Nadmiar cukru w diecie podnoszący poziom insuliny przyspiesza proces podziału komórek – a więc przyspiesza starzenie się. Nie mogłabym niewspomnieć o otyłości, której skutkiem w głównej mierze jest wysokie spożycie syropu glukozowo-fruktozowego. Niestety cukier także obniża naszą odporność na liczne sposoby (obniża produkcję przeciwciał, zakłóca transport Wit. C, zaburza równowagę mineralną, może nawet wywoływać reakcje alergiczne).

Niestety od dziecka stykamy się ze słodyczami i dlatego tak ciężko jest się od nich odzwyczaić, jesteśmy po prostu od cukru uzależnieni.

Według Ann Louise Gittleman ludzki organizm wcale nie potrzebuje dostarczanie do niego cukru. W krwiobiegu człowieka muszą znajdować się zaledwie 2 łyżeczki cukru, a ta niewielką ilość można z łatwością uzyskać z trawienia węglowodanów złożonych, białka
i tłuszczu. Natura zapewniła człowiekowi potrzebny cukier w warzywach i owocach które zawierają błonnik i wiele związków odżywczych.


 


Ann Louise Gittleman „Dieta bez cukru”, Wyd. Mada 2009


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz