Translate

czwartek, 22 sierpnia 2013

Jaki napój dla osób aktywnych?



W obecnych czasach napoje dla sportowców są jednymi z najlepiej przebadanych produktów żywnościowych. Ich kompozycja zawsze opiera się na wodzie, węglowodanach (jako źródle energii), sodzie oraz zdefiniowanej i opisanej na etykiecie osmolalności.

Osmolalność jest to określenie na indeks liczby cząsteczek w roztworze – w uproszczeniu - określa ich ilość na 100 ml napoju. Wartość ta zauważalnie zwiększa się wraz z sumaryczną ilością węglowodanów. Dzięki określeniu jaką osmolalność ma dany napój, możliwe jest jego zaklasyfikowanie do danej grupy:
·         HIPOTONICZNE
·         IZOTONICZNE
·         HIPERTONICZNE

Wykazano, że osmolalność może mieć istotny wpływ na szybkość opróżniania żołądka oraz tempo wchłaniania wody z przewodu pokarmowego.

Każdy charakteryzuje się innymi właściwościami i powinien być stosowany w odmiennej sytuacji.

Napój
1.      hipotoniczny: pozwala szybciej uzupełnić wodę, za to wolniej wyrównuje poziom elektrolitów i energii czerpanej z cukrów (ponieważ zawiera tylko < 4% węglowodanów); to np. herbaty, rozcieńczone soki owocowe lub warzywne;
napój taki skutecznie działa w okresach intensywnych ćwiczeń, w których przerwy pomiędzy kolejnymi wysiłkami są bardzo krótkie np.: podczas zawodów, meczu czy startu
2.      izotoniczny: dostarczają energii bez zmniejszenia wydolności organizmu; napój zawiera elektrolity, które tracone są wraz z potem, wyrównują one brakujące straty. Cechą charakterystyczną jest zawartość węglowodanów, która waha się między 4-8%.
Zaspokaja pragnienie i spełnia zapotrzebowanie przeciętnego sportowca, usprawniając odbudowę zapasów glikogenu w mięśniach.
3.      hipertoniczne: nazywane też są energetykami. Skupiają się głównie na zapewnieniu dużej ilości energii w okresie, kiedy nawodnienie nie jest już tak ważne. Celem spożywania napojów hipertonicznych jest zwiększenie poziomu glikogenu zaraz po zakończeniu wytrzymałościowego wysiłku fizycznego. Zawartość węglowodanów do 13%;


Wybór płynu do treningu:

Typ treningu
Przykłady
Napój
Trening o małej lub umiarkowanej intensywności trwający mniej niż godzinę
szybki marsz, powolne pływanie, rekreacyjna jazda na rowerze
Woda mineralna
Trening o dużej intensywności trwający mniej niż
bieganie, grę w tenisa, kolarstwo, treningi kondycyjne i siłowe
Napoje hipotoniczne oraz izotoniczne
Trening o wysokiej intensywności trwający ponad godzinę
piłka nożna, siatkówka, maratony, półmaratony
Napoje hipotoniczne oraz izotoniczne
Po treningu
-
Hipertoniczny do odbudowy glikogenu


http://www.rzekazdrowia.pl/odwodnienie-nawodnienie-wysilek-fizyczny.php


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz